Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat, i może nie dawać żadnych objawów. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób.

Kolonoskopia. Badanie ratujące życie.

Rak jelita grubego rozwija się z łagodnych zmian przednowotworowych – tzw. polipów. Polipy można łatwo usunąć w badaniu kolonoskopii, zapobiegając rozwojowi choroby.  Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.

  • Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego? 
  • Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?
  • Jak można zapobiec chorobie i dlaczego warto wykonać kolonoskopię?

Jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów jelita grubego, najważniejsze jest wykonywanie kolonoskopii, która pozwala jednocześnie na wykrycie polipa i jego usunięcie. Badanie profilaktyczne staje się badaniem leczniczym – mówi lek. Mateusz Jęckowski, specjalista chirurgii ogólnej w materiale filmowym:

Nie obawiaj się kolonoskopii

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego można wykonać w ramach programu profilaktycznego NFZ. Sprawdź, gdzie można poddać się badaniu https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-badan-przesiewowych-raka-jelita-grubego/

Polecamy również podcast wideo z cyklu Lepiej Wiedzieć Profilaktycznie” Kolonoskopia. Kiedy i dla kogo? W odcinku numer 3 jest rozmowa z ekspertami o tym, jak przygotować się do kolonoskopii? Jak przebiega badanie oraz wyjaśniamy, że nie ma powodów do obaw.

Przewlekłe zaparcie może być czynnikiem ryzyka raka jelita grubego. W profilaktyce i zwalczaniu tej dolegliwości ważne jest odpowiednie żywienie i ruch. Na portalu Diety NFZ można skorzystać z bezpłatnego planu żywieniowego DASH ZAPARCIA.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.