Kiedy leki szkodzą. Polipragmazja

„Polipragmazja” to temat ostatniej „Środy z Profilaktyką” – edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czym jest polipragmazja i czy może dotyczyć Ciebie lub Twoich bliskich?

Kiedy mówimy o polipragmazji

Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych obciążonych chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

Z raportu NFZ o zdrowiu. Polipragmazja wynika, że:

➡ 1/3 Polek i Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie.

➡ Ponad 2 mln Polek i Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych.

➡ W pierwszym półroczu 2019 roku blisko 8,4 mln osób wykupiło leki na receptę (również nierefundowane przez NFZ) zawierające co najmniej 5 substancji czynnych, w tym 4,3 mln osób, tj. 51,8%, to osoby w wieku 65 lat lub więcej.

Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Niebezpieczeństwo niepożądanych interakcji może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego stosowania:

  • 2 leków o 5%
  • 5 leków o 50%
  • 8 i więcej nawet do 100%.

Świadomy pacjent – skuteczna terapia

Nasi seniorzy często posiadają w domu arsenał leków. Warto, aby co najmniej raz na pół roku specjalista medyczny dokonał przeglądu tych leków – mówi w załączonym materiale filmowym dr Honorata Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej i apeluje do wszystkich, aby przed zakupem kolejnego leku, zastanowić się i sprawdzić, czy na pewno jest nam potrzebny. Przypomina także, że pacjenci mają prawo do skorzystania z tańszego zamiennika leku. Otrzymują wówczas lek z tą samą substancją czynną, w tej samej dawce tylko pod inną nazwą.

Jak zmniejszyć ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków? W jaki sposób można uniknąć poilpragmazji? Czy wszystkie leki dla osób po 75 r.ż. są bezpłatne? Jakie zasady obowiązują w tym zakresie?

Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ:

Wersja audio:

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych oraz szerokiej dystrybucji z informacją o cyklu NFZ. W każdy poniedziałek publikujemy na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ post zapowiadający temat „Środy z Profilaktyką”.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.