Światowy Dzień Amyloidozy: Nieoczywista historia pacjenta z ATTR

Amyloidoza trantyretynowa (ATTR) to szybko postępująca rzadka choroba genetyczna. Prowadzi m.in. do przerostu mięśnia sercowego. Jej przyczyną jest odkładanie się w organizmie nieprawidłowego białka, czyli amyloidu. Dla lekarzy jest wciąż trudna do wykrycia. Trzeba mieć, jak mówi Zbigniew Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Rodzin z Amyloidozą TTR, dużo szczęścia, jeśli już ma się ten niefart w postaci tego jednego genu…

 

 

 

Z gościem Medexpressu, Zbigniewem Pawłowskim, pacjentem i prezesem Stowarzyszenia Rodzin z Amyloidozą TTR rozmawialiśmy m.in. o:

  • Pierwszych nieoczywistych objawach choroby, które bardzo łatwo zlekceważyć.
  • Szczęśliwym przypadku, który sprawił, że udało się postawić diagnozę.
  • Wiedzy i doświadczeniu lekarzy w postepowaniu z tą chorobą oraz dostępnych źródłach informacji nt. amyloidozy, z których mogą korzystać pacjenci.
  • Trudnej – dla bliskiej rodziny pana Zbigniewa – decyzji o poddaniu się diagnostyce w kierunku amyloidozy.
  • Terapiach dostępnych na świecie. W Polsce do tej pory jedyne stosowane leczenie to przeszczep wątroby, ale lekarze nie są pewni czy to jest skuteczne. Grupa pacjentów (27 w trakcie leczenia) została objęta patronatem firmy farmaceutycznej i otrzymuje leczenie. Firma stara się o refundację leku w Polsce. Terapia miesięczna wynosi ok. 30 tysięcy złotych. We Francji lek jest w pełni refundowany, w Niemczech kosztuje ok. 60 Euro.
  • Wspieraniu stowarzyszenia założonego przez Alicję i Małgorzatę Wolszon i kontynuacji misji skierowanej do pacjentów z tą chorobą rzadką.

Source: medexpress.co.uk

Organizatorem kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz firma Pfizer.


Poland's largest database of patient organisations. Use the search engine and check information on associations and foundations directing their help to the sick and their families.